Klubbmästerskap

KM 2022 – Startlista

AnmälanHundens namnÄgareStartlista
1HAGHULTS BONZO SE42801/2020Jessica Örn220826
2JÄMTMYRENS GRÅ BILL SE28436/2020Michael Gustafsson220826
7S-H JUTSA’S BELLA SE32252/2020Jan-ove Jänkänpää220826
8JOHANNABACKENS LOKE SE48642/2018Karl-johan Andersson220826
11LEGDSJÖBERGETS VALLE SE26096/2018Robin Eriksson220826
12JÄMTMYRENS OBOY SE53096/2018Jimmy Johansson220826
22GARDJAKTS CHIEFEN SE16288/2020Robin Landin220826
23LOÅSENS BENZO SE23746/2018Eva Engström220826
27ORAKURU TOSSE SE58954/2017Margit Tepsa220826
28KOVASTUNTURIN AMI SE30593/2017Greger Bäckström220826
32STAKABERGETS CANDY SE21292/2018Stig Häggkvist220826
38SORTIVAARA’S RX PÄRLA SE18421/2020Anneth Granberg220826
41GARDJAKTS ARI SE16289/2020Jonas Lejon220826
42TUIKE SALON FERRY SE26445/2015Jan Öhman220826
44DOLLARMARKENS KNASEN SE54913/2017Mikael Hjelm220826
45RISTJERNET’S J-TIKKA SE48576/2018Peter Grundell220826
50HAGÖBROS TROLLA SE13943/2015Hans Broström220826
51BREDA BLICKENS TUONI SE14659/2019Bo Nilsson220826
56KOUGSTABACKENS ROCKY SE28983/2016Andreas Johansson220826
59DAMMOSSENS HELIX SE39921/2020Robin Nyström220826
3VÄSTJÄMTENS LUFSEN SE32985/2019Anders Johansson220827
4STORKROKENS HILDA AS19113/2020Thomas JohanssonStruken
6NÄVERLIDENS FRANZ SE41151/2020Peter Sannelind220827
9PIELESRINTEEN URBAN SE20670/2019Sven Gustav Huhta220827
10ÄLGSTÖTENS BARR SE19095/2016Robert Backman220827
19PÄÄSKYSEN CHIMA SE15044/2018Fredrik Isaksson220827
26SKÖRBÄCKENS MIKKE SE31569/2017Ulf Ottosson220827
31YLA SE39374/2018Alvar Gard220827
34ÄLGFORSENS FURIA SE32521/2016Ingvar Fors220827
35BLISKOGENS BIRK SE14210/2014Rolf Liikamaa220827
37SORTIVAARA’S RX KÄMPE SE18414/2020Bo Lundström220827
43NÄVERLIDENS FREJA SE41155/2020Andre & Tony Tossman220827
47PÄÄSKYSEN PAULINA SE27122/2019Fredrik Hangasjärvi220827
48STORTRÄSK BAMSE SE28034/2018Karl-erik Guldhag220827
49BRUNNEFJÄLLS G SUPRA SE10701/2020Olov Nilsson220827
52ÅLBOLANDETS GUNNAR SE30347/2019Karl-ulrik Utterström220827
53EGENHETENS BARRO SE11441/2016Johan Rapp220827
54MINCADOS BAMSE SE33758/2017Mats Nyberg220827
18ÄLVKROKENS ROLEX-BM SE36630/2018Sven-erik MörkReserv3
46ALLJAKTENS BERETTA SE22997/2015Iris SandströmReserv4
15MARAMYRANS ELVIS SE34776/2016Ambjörn Köhler220827
14MINCADOS DALLAS SE27141/2020Peter NilssonStruken
13KARIKA BUSTER SE50911/2018Patrik EdlundReserv7
40MARAMYRANS DINO SE34783/2016Nils-olof Johansson220827
30JÄMTMYRENS ORYX I SE53095/2018Sebastian NiemiReserv8
55MOLLE SE59414/2019Mikael JosefssonReserv9
36JÄMTGÅRDENS CHIWA SE23221/2016Lars-olov SvanlövReserv10
57SANDSJÖBACKAS DEVIL SE25724/2017Emil LarssonReserv11
21VITTAVAARAS MYRAN SE21340/2019Andreas ForssReserv12
25PERÄSALON BRUCE SE40949/2019Erik TepsaReserv13
58SARMAKLIDENS FAXE SE59899/2014Daniel CederingReserv14
24BLIXTEN SE34381/2018Fredrik AhlbäckReserv15
17STÅNDBERGETS AROS SE57459/2019Ann-sofie DagbroReserv16
5NORRIBERGETS MYTA SE57908/2014Dennis ÅströmStruken
16JAKTFJÄDERNS ICE SE20232/2019Stig EnbergStruken
20PÖYTÄHONGAN REETU SE38351/2021Helena HenrikssonStruken
29ÄNGESGÅRDENS ECHO SE40330/2015Nesad AvdagicStruken
39MARAMYRANS DIMMA SE34782/2016Cecilia FornelidStruken
Norrbottens Älghundklubb

Inbjudan till klubbmästerskap 2022

Norrbottens ÄlghundklubbInbjudan till klubbmästerskap 2022

 
Datum 26-27 augusti
   
Plats Juoksengi
   
Anmälan

Anmälan via provdata senast 2022-08-04!

Välj provområde ”Klubbmästerskap” och ett löshundsprov.

Tryck på knappen ”Förhandsgranska”.

Om uppgifterna stämmer tryck på knappen ”Skicka provanmälan”.

Lathund till anmälan hittar du här: Instruktion anmälan provdata KM

OBS! Ingen betalning vid anmälan.

Anmälda hundar uppdateras löpande på hemsidan som bekräftelse på att anmälan har kommit fram.
Du får även ett bekräftelsemail vid anmälan via provdata.

Anmälan går även att skicka via e-mail till:

Markus Larsson

E-mail: markus_80@hotmail.com

   
Förfrågningar Markus Larsson 070-525 36 84  Erik Tepsa 070-344 44 46
   
Antal startande

Max 35 hundar utöver 5 direktkvalificerade fördelade på 2 dagar dvs. totalt 40 hundar.
En hund per registrerad ägare med fullt betald medlemsavgift, vid sista anmälningsdag.
Antalet startande beror på antalet tillgängliga domare under KM.
Exakt antal startande meddelas inför lottning.
Om antalet anmälda hundar överstiger antalet startande kommer offentlig lottning ske i samband med Överkalixutställningen.

   
Anmälningskriterier

Ägaren skall vara fullt betalande medlem i NÄK. Delat ägarskap medger endast en start, båda skall vara fullt betalande medlemmar.
Rätt att delta har hund med lägst två 1:a pris på Jaktprov i Sverige eller ha titeln SE J(LÖ)CH.

Fem hundar är i år direktkvalificerade (högst provresultat föregående år med uppfyllda anmälningskriterier):
Även dessa hundar MÅSTE anmäla via provdata om de ska delta

  1. Storkrokens Hilda, Hälleforshund, Ägare: Thomas Johansson, Boden
  2. Legdsjöbergets Valle, Jämthund, Ägare: Robin Eriksson Randijaur
  3. Jaktfjäderns Jessie, Östsibirisk Laika, Ägare: Johan Hellman, Boden
  4. Gardjakts Chiefen, Gråhund, Ägare: Robin Landin, Överkalix
  5. Brunnefjälls G Supra, Östsibirisk Laika, Ägare: Olov Nilsson, Kalix
   
Resultatkriterier Resultatlistan fastställs enligt följande kriterier och ordning:
1.  Prisvalör
2.  Egenskapspoäng
3.  Högsta poäng på moment 3
4.  Yngsta hund
5.  Lottning
   
Uttagning till SM Hund högst placerad i resultatlistan och som vid prisutdelningen även uppfyller uttagningskriterier i SM reglerna representerar
Norrbotten vid kommande SM tävling 2022. Reserver i fallande ordning.
   
   
   
Anmälningsavgift 700 kr, (inbetalas sedan hunden fått starterbjudande).
   
Startavgift 600 kr till domare + ev. bilersättning.
   
Prisutdelning Sker på lördag i Juoksengi skola direkt efter avslutat kollegium.
   
Boende

Boende kommer finnas tillgängligt i Juoksengi, begränsat antal platser. Infobrev skickas ut innan KM till deltagande ekipage.

   
Övrigt

Förändringar i ovanstående kan ske med kort varsel om situationer som skapar hinder i genomförandet uppstår.

   

Anmälda hundar

NrHundens namnÄgare
1HAGHULTS BONZO SE42801/2020Jessica Örn
2JÄMTMYRENS GRÅ BILL SE28436/2020Michael Gustafsson
3VÄSTJÄMTENS LUFSEN SE32985/2019 Anders Johansson
4STORKROKENS HILDA AS19113/2020 Thomas Johansson
5NORRIBERGETS MYTA SE57908/2014 Dennis Åström
6NÄVERLIDENS FRANZ SE41151/2020 Peter Sannelind
7S-H JUTSA’S BELLA SE32252/2020 Jan-ove Jänkänpää
8JOHANNABACKENS LOKE SE48642/2018 Karl-johan Andersson
9PIELESRINTEEN URBAN SE20670/2019 Sven Gustav Huhta
10ÄLGSTÖTENS BARR SE19095/2016 Robert Backman
11LEGDSJÖBERGETS VALLE SE26096/2018 Robin Eriksson
12JÄMTMYRENS OBOY SE53096/2018 Jimmy Johansson
13KARIKA BUSTER SE50911/2018 Patrik Edlund
14MINCADOS DALLAS SE27141/2020 Peter Nilsson
15MARAMYRANS ELVIS SE34776/2016 Ambjörn Köhler
16JAKTFJÄDERNS ICE SE20232/2019 Stig Enberg
17STÅNDBERGETS AROS SE57459/2019Ann-sofie Dagbro
18ÄLVKROKENS ROLEX-BM SE36630/2018Sven-erik Mörk
19PÄÄSKYSEN CHIMA SE15044/2018Fredrik Isaksson
20PÖYTÄHONGAN REETU SE38351/2021Helena Henriksson
21VITTAVAARAS MYRAN SE21340/2019Andreas Forss
22GARDJAKTS CHIEFEN SE16288/2020Robin Landin
23LOÅSENS BENZO SE23746/2018Eva Engström
24BLIXTEN SE34381/2018Fredrik Ahlbäck
25PERÄSALON BRUCE SE40949/2019Erik Tepsa
26SKÖRBÄCKENS MIKKE SE31569/2017Ulf Ottosson
27ORAKURU TOSSE SE58954/2017Margit Tepsa
28KOVASTUNTURIN AMI SE30593/2017Greger Bäckström
29ÄNGESGÅRDENS ECHO SE40330/2015Nesad Avdagic
30JÄMTMYRENS ORYX I SE53095/2018Sebastian Niemi
31YLA SE39374/2018Alvar Gard
32STAKABERGETS CANDY SE21292/2018Stig Häggkvist
33ALLJAKTENS BERETTA SE22997/2015 Iris Sandström
34ÄLGFORSENS FURIA SE32521/2016Ingvar Fors
35BLISKOGENS BIRK SE14210/2014Rolf Liikamaa
36JÄMTGÅRDENS CHIWA SE23221/2016Lars-olov Svanlöv
37SORTIVAARA’S RX KÄMPE SE18414/2020Bo Lundström
38SORTIVAARA’S RX PÄRLA SE18421/2020Anneth Granberg
39MARAMYRANS DIMMA SE34782/2016Cecilia Fornelid
40MARAMYRANS DINO SE34783/2016Nils-olof Johansson
41GARDJAKTS ARI SE16289/2020Jonas Lejon
42TUIKE SALON FERRY SE26445/2015Jan Öhman
43NÄVERLIDENS FREJA SE41155/2020Andre & Tony Tossman
44DOLLARMARKENS KNASEN SE54913/2017Mikael Hjelm
45RISTJERNET’S J-TIKKA SE48576/2018Peter Grundell
46ALLJAKTENS BERETTA SE22997/2015Iris Sandström
47PÄÄSKYSEN PAULINA SE27122/2019Fredrik Hangasjärvi
48STORTRÄSK BAMSE SE28034/2018Karl-erik Guldhag
49BRUNNEFJÄLLS G SUPRA SE10701/2020Olov Nilsson
50HAGÖBROS TROLLA SE13943/2015Hans Broström
51BREDA BLICKENS TUONI SE14659/2019Bo Nilsson
52ÅLBOLANDETS GUNNAR SE30347/2019Karl-ulrik Utterström
53EGENHETENS BARRO SE11441/2016Johan Rapp
54MINCADOS BAMSE SE33758/2017Mats Nyberg
55MOLLE SE59414/2019Mikael Josefsson
56KOUGSTABACKENS ROCKY SE28983/2016Andreas Johansson
57SANDSJÖBACKAS DEVIL SE25724/2017Emil Larsson
58SARMAKLIDENS FAXE SE59899/2014Daniel Cedering

Rulla till toppen
Scroll to Top