Jaktprov

Norrbottens Älghundklubb

Inbjudan till klubbmästerskap 2021

Norrbottens ÄlghundklubbInbjudan till klubbmästerskap 2021

Tillsammans med RM jakt inbjuder Norrbottens Älghundklubb till klubbmästerskap

Annons: RM Jakt

Datum 27-28 augusti
   
Plats Ullatti
   
Anmälan

Anmälan via provdata senast 2021-08-14!

Välj provområde ”Klubbmästerskap” och ett löshundsprov.

Tryck på knappen ”Förhandsgranska”.

Om uppgifterna stämmer tryck på knappen ”Skicka provanmälan”.

Lathund till anmälan hittar du här: Instruktion anmälan provdata KM

OBS! Ingen betalning vid anmälan.

Anmälda hundar uppdateras löpande på hemsidan som bekräftelse på att anmälan har kommit fram. Du får även ett bekräftelsemail vid anmälan via provdata.

Anmälan går även att skicka via e-mail till:

Mattias Isaksson

E-mail: mattias.isaksson@se.abb.com

   
Förfrågningar Magnus Röjlind 070-321 71 49 eller Mattias Isaksson 073-033 00 25
   
Antal startande

Max 28 hundar utöver 5 direktkvalificerade fördelade på 2 dagar. En hund per registrerad ägare med fullt betald medlemsavgift, vid sista anmälningsdag. Om antalet anmälda hundar överstiger 33 st. kommer offentlig lottning ske som sänds live på KM2021 facebook sida Söndag 15/8.

   
Anmälningskriterier

Ägaren skall vara fullt betalande medlem i NÄK. Delat ägarskap medger endast en start, båda skall vara fullt betalande medlemmar. Rätt att delta har hund med lägst två 1:a pris på Jaktprov i Sverige eller ha titeln SE J(LÖ)CH.

Fem hundar är i år direktkvalificerade (högst provresultat föregående år med uppfyllda anmälningskriterier):

PÄÄSKYSEN STÄLLA SE14867/2019 Fredrik Hangasjärvi, Korpilompolo

PERÄSALON BRUCE SE40949/2019 Erik Tepsa, Övertorneå

STÅNDFAST´S FIONA SE42495/2019 Jörgen Invall, Sangis

ALLAN SE18468/2019 Johannes Stenvall, Luleå

MISSI SE51309/2017 Lars-Gunnar Fors, Övertorneå

   
Resultatkriterier Resultatlistan fastställs enligt följande kriterier och ordning:
1.  Prisvalör
2.  Egenskapspoäng
3.  Högsta poäng på moment 3
4.  Yngsta hund
5.  Lottning
   
Uttagning till SM Hund högst placerad i resultatlistan och som vid prisutdelningen även uppfyller uttagningskriterier i SM reglerna representerar Norrbotten vid kommande SM tävling 2021. Reserver i fallande ordning.
   
   
   
Anmälningsavgift 400 kr, (inbetalas sedan hunden fått starterbjudande).
   
Startavgift 500 kr till domare + ev. bilersättning.
   
Prisutdelning Sker på lördag i Ullatti byastuga direkt efter avslutat kollegium.
   
Boende

Boende kommer finnas tillgängligt i Ullatti, begränsat antal platser. Infobrev skickas ut innan KM till deltagande ekipage.

   
Övrigt

Vid förändrade rekommendationer från regering och FHM kan arrangemanget komma att ställas in eller förändras. Det kan även komma att minskas i omfattning med kort varsel. P.g.a. rådande omständigheter ber vi om överseende med detta.

   

Anmälda hundar

NrHundens namnÄgare
Fredag
Direkt kval.MISSI SE51309/2017Lars-Gunnar Fors, Övertorneå
2JÄMTMYRENS ORYX I SE53095/2018 Sebastian Niemi, Juoksengi
3KORPIPURON ARRO SE23209/2012 Anders Sannelind, Gällivare
4JAKTDRÖMMENS SKALL AS19624/2018 Thomas Johansson, Boden
5JÄMTMYRENS PAAVO SE39100/2019 Mattias Enström, Kalix
6ONNIVAARAN ZIMBA SE12093/2020 Gottfrid Augustsson Lassi, Korpilombolo
7STOJA SE18600/2017 Simon Vestin, Boden
8LOÅSENS BIXI SE23744/2018 Stig Åke Häggkvist, Gällivare
9JÄMTGÅRDENS DANTE SE31456/2016 Jonas Ylikangas, Lappträsk
10RAGGE SE40341/2013 Mikael Rosenblad, Gällivare
11SKÖRBÄCKENS MIKKE SE31569/2017 Ulf Ottosson, Arjeplog
12MARAMYRANS ELVIS SE34776/2016 Ambjörn Köhler, Gällivare
13PIRKKONOJAS LUNA SE25408/2016 Tore Revholm, Töre
14BLISKOGENS BIRK SE14210/2014 Rolf Liikamaa, Korpilombolo
15KOUGSTABACKENS RAMBO SE28982/2016 Håkan Sundström, Luleå
16LEGDSJÖBERGETS VALLE SE26096/2018 Robin Eriksson, Randijaur
Lördag
Direkt kval.PÄÄSKYSEN STÄLLA SE14867/2019Fredrik Hangasjärvi, Korpilompolo
Direkt kval.PERÄSALON BRUCE SE40949/2019Erik Tepsa, Övertorneå
19SAIVOBERGETS SISU SE26028/2014 Anneth Granberg, Lappträsk
20ANGLO SKOGS CASTOR SE59884/2014 Anders Gard, Luleå
21JAKTFJÄDERNS ICE SE20232/2019Stig Enberg, Boden
22DOLLARMARKENS KRUT SE54914/2017 Mats Olofsson, Kalix
23ÄLGSTÖTENS BARR SE19095/2016 Robert Backman, Gällivare
24TUIKE SALON FERRY SE26445/2015 Jan Öhman, Kalix
25DOLLARMARKENS KNASEN SE54913/2017Mikael Hjelm, Kalix
26TUIKE SALON OTIS SE24305/2017 Jörgen Enström, Luleå
27VITTAVAARAS MYRAN SE21340/2019Andreas Forss, Luleå
28KÄTKES CHALIE SE26681/2014 Jens Enberg, Harads
29JÄMTMYRENS OBOY SE53096/2018Jimmy Johansson, Hakkas
30LOÅSENS BENZO SE23746/2018 Eva Engström, Gällivare
31VITBÄCKENS BILLAN SE16721/2018Joakim Pettersson, Älvsbyn
32KOUGSTABACKENS ROCKY SE28983/2016Andreas Johansson, Gällivare
33ONNIVAARAN XILLA SE57465/2019 Bo Lundström, Lappträsk
Reserv
R4SANDSJÖBACKAS DEVIL SE25724/2017 Emil Larsson, Överkalix
R5S-H JUTSA’S MAJA SE24390/2017Hans Häggkvist, Malmberget
R6S-H JUTSA’S EDDI SE14637/2015Rolf Kitti, Haparanda
R7VIT MOSSENS KATJA SE10586/2017Roger Stenström, Gällivare
R8LAKAVIKENS ISAK SE20625/2016Jan Johansson, Vittangi
R9MINCADOS BAMSE SE33758/2017 Mats Nyberg, Överkalix
R10ÄLVKROKENS ROLEX-BM SE36630/2018Sven-erik Mörk, Kalix
R11SÖROMBÄCKENS MUSSE SE25664/2016Mikael Josefsson, Kalix-nyborg
R12VÄYLÄNRAJAN SIA SE34673/2017Jonas Lejon, Övertorneå
R13ORAKURU TOSSE SE58954/2017Margit Tepsa, Övertorneå
R14JÄMTKULLENS BERRA SE37188/2016Bo Bergdahl, Vuollerim
R15ÄLGFORSENS FURIA SE32521/2016Ingvar Fors, Övertorneå
R16STÅNDBERGETS AROS SE57459/2019Ann-sofi Dagbro, Skaulo
R17RISTJERNET’S J-TIKKA SE48576/2018Peter Grundell, Vittangi
R18BREDA BLICKENS TUONI SE14659/2019Bo Nilsson, Harads
R19HAGÖBROS TROLLA SE13943/2015Hans Broström, Boden
R20YLA SE39374/2018Thomas Gard, Luleå
R21JÄMTGÅRDENS CHIWA SE23221/2016Lars-Olov Svanlöv, Kainulasjärvi
R22VANSJÖGÅRDENS ALFONS SE36051/2019Jonas Malmström, Kalix
R23ASPFJÄLLETS A’CISSI SE31737/2016Göran Lindbäck, Kalix-nyborg
R24MOTTIBÄCKENS IMMA SE24285/2016Andre Tossman, Koskuskulle

Jaktprovsresultat 2020

Provområde 1 Kiruna, Gällivare, Jokkmokk
KollegiumAntal
2020-10-1413
2020-10-15   1
2020-11-285
2020-11-3016
2020-12-2213
Summa48
Provområde 2 Överkalix
KollegiumAntal
2020-11-103
2020-12-1617
  
  
Summa20
Provområde 3 Kalix och Haparanda
KollegiumAntal
2020-09-281
2020-10-1418
2020-11-2333
2020-11-2623
2020-11-2915
2020-12-0719
2020-12-1411
 2020-12-30 25
Summa145 
Provområde 4 Boden och Luleå
KollegiumAntal
2020-10-1418
2020-11-1116
2020-11-188
2020-11-236
2020-12-0216
2020-12-1617
 2020-12-2913 
 2021-01-07 1
Summa95 
Provområde 5 Arjeplog, Arvidsjaur, Piteå och Älvsbyn
KollegiumAntal
2020-09-013
2020-11-0219
2020-11-24 20
2020-12-12 13
2020-12-26  2
  
  
  
Summa57 
Provområde 6 Övertorneå
KollegiumAntal
2020-08-306
2020-10-089
2020-12-035
2020-12-071
2020-12-1017
 2021-01-18 12
  
  
Summa50 
Provområde 7 Pajala
KollegiumAntal
2020-11-2121
2020-11-28     1
2020-12-19     7
  
  
Summa29 
Klubbmästerskap Coronaanpassat över norrbotten   21-22 augusti
KollegiumAntal
2020-08-2240
Summa40
Scroll to Top