KM 2022 – Startlista

AnmälanHundens namnÄgareStartlista
1HAGHULTS BONZO SE42801/2020Jessica Örn220826
2JÄMTMYRENS GRÅ BILL SE28436/2020Michael Gustafsson220826
7S-H JUTSA’S BELLA SE32252/2020Jan-ove Jänkänpää220826
8JOHANNABACKENS LOKE SE48642/2018Karl-johan Andersson220826
11LEGDSJÖBERGETS VALLE SE26096/2018Robin Eriksson220826
12JÄMTMYRENS OBOY SE53096/2018Jimmy Johansson220826
22GARDJAKTS CHIEFEN SE16288/2020Robin Landin220826
23LOÅSENS BENZO SE23746/2018Eva Engström220826
27ORAKURU TOSSE SE58954/2017Margit Tepsa220826
28KOVASTUNTURIN AMI SE30593/2017Greger Bäckström220826
32STAKABERGETS CANDY SE21292/2018Stig Häggkvist220826
38SORTIVAARA’S RX PÄRLA SE18421/2020Anneth Granberg220826
41GARDJAKTS ARI SE16289/2020Jonas Lejon220826
42TUIKE SALON FERRY SE26445/2015Jan Öhman220826
44DOLLARMARKENS KNASEN SE54913/2017Mikael Hjelm220826
45RISTJERNET’S J-TIKKA SE48576/2018Peter Grundell220826
50HAGÖBROS TROLLA SE13943/2015Hans Broström220826
51BREDA BLICKENS TUONI SE14659/2019Bo Nilsson220826
56KOUGSTABACKENS ROCKY SE28983/2016Andreas Johansson220826
59DAMMOSSENS HELIX SE39921/2020Robin Nyström220826
3VÄSTJÄMTENS LUFSEN SE32985/2019Anders Johansson220827
4STORKROKENS HILDA AS19113/2020Thomas JohanssonStruken
6NÄVERLIDENS FRANZ SE41151/2020Peter Sannelind220827
9PIELESRINTEEN URBAN SE20670/2019Sven Gustav Huhta220827
10ÄLGSTÖTENS BARR SE19095/2016Robert Backman220827
19PÄÄSKYSEN CHIMA SE15044/2018Fredrik Isaksson220827
26SKÖRBÄCKENS MIKKE SE31569/2017Ulf Ottosson220827
31YLA SE39374/2018Alvar Gard220827
34ÄLGFORSENS FURIA SE32521/2016Ingvar Fors220827
35BLISKOGENS BIRK SE14210/2014Rolf Liikamaa220827
37SORTIVAARA’S RX KÄMPE SE18414/2020Bo Lundström220827
43NÄVERLIDENS FREJA SE41155/2020Andre & Tony Tossman220827
47PÄÄSKYSEN PAULINA SE27122/2019Fredrik Hangasjärvi220827
48STORTRÄSK BAMSE SE28034/2018Karl-erik Guldhag220827
49BRUNNEFJÄLLS G SUPRA SE10701/2020Olov Nilsson220827
52ÅLBOLANDETS GUNNAR SE30347/2019Karl-ulrik Utterström220827
53EGENHETENS BARRO SE11441/2016Johan Rapp220827
54MINCADOS BAMSE SE33758/2017Mats Nyberg220827
18ÄLVKROKENS ROLEX-BM SE36630/2018Sven-erik MörkReserv3
46ALLJAKTENS BERETTA SE22997/2015Iris SandströmReserv4
15MARAMYRANS ELVIS SE34776/2016Ambjörn Köhler220827
14MINCADOS DALLAS SE27141/2020Peter NilssonStruken
13KARIKA BUSTER SE50911/2018Patrik EdlundReserv7
40MARAMYRANS DINO SE34783/2016Nils-olof Johansson220827
30JÄMTMYRENS ORYX I SE53095/2018Sebastian NiemiReserv8
55MOLLE SE59414/2019Mikael JosefssonReserv9
36JÄMTGÅRDENS CHIWA SE23221/2016Lars-olov SvanlövReserv10
57SANDSJÖBACKAS DEVIL SE25724/2017Emil LarssonReserv11
21VITTAVAARAS MYRAN SE21340/2019Andreas ForssReserv12
25PERÄSALON BRUCE SE40949/2019Erik TepsaReserv13
58SARMAKLIDENS FAXE SE59899/2014Daniel CederingReserv14
24BLIXTEN SE34381/2018Fredrik AhlbäckReserv15
17STÅNDBERGETS AROS SE57459/2019Ann-sofie DagbroReserv16
5NORRIBERGETS MYTA SE57908/2014Dennis ÅströmStruken
16JAKTFJÄDERNS ICE SE20232/2019Stig EnbergStruken
20PÖYTÄHONGAN REETU SE38351/2021Helena HenrikssonStruken
29ÄNGESGÅRDENS ECHO SE40330/2015Nesad AvdagicStruken
39MARAMYRANS DIMMA SE34782/2016Cecilia FornelidStruken

Inbjudan till Unghundskamp 2022

[ Tävling ]

Välkommen till Unghundskampen den 1 oktober

Lottning av domare och marker gör vi kvällen före, fredag kl 18:00

Lördag 05:00 – frukost och samling

07:00 Gemensamt släpp

Betalning 500 kr senast den 28 september till Bg: 5418-7877

Märk med Hundens Namn och Ägare

Övrigt – Det kommer att vara Tracker livesändning på tävlingen. Så alla startande hundar skall ha Tracker eller Ultracom på under tävlingen. Har man inte halsband så finns det att låna. Ni som har eget halsband kommer att få en inbjudan till en grupp av Mats Waara.

Här hittar ni inbjudan.

OBS! Ändrad plats för lottdragning, det blir skolan i Sangis istället den 17 september kl 17.00

Länk till Facebooksida om Unghundskampen hittar ni här

Anmälda hundar:

NrHundÄgare
1KARDUSUDDENS HIISKA SE14079/2020Conny Björk
2SORTIVAARA’S RX SÄKER SE18417/2020Mikael Wälivaara
3KYRKBACKENS SKRÅLLAN SE28132/2021Mikael Johan Gustaf Ragnarsson
4JÄRHAGENS FOLKE SE65149/2020Nicklas Larsson
5GRENISKOGENS LEO SE11369/2020Jimmy Skog
6GARDJAKTS JALLE SE16929/2021Nicklas Tano
7JUHLINBÄCKENS QIRA SE24738/2020Magnus Åström
8NYMÅNENS FIA SE65068/2020Mikael Sandin
9FÄBOBERGETS ÅDD SE27147/2020Brage Strang Vikström
10GARDJAKTS ACE SE16928/2021Simon Ersholm
11ÄLGFORSENS GP PETE SE24389/2020David Savilahti
12HALLA SE56111/2021Johan Granström Sundgren
13MINCADOS DIMMA SE27142/2020Ronnie Niva
14STÅNDSKALLETS PIKKU SE31419/2020Mathias Svensson
15VITBÄCKENS CORA SE37082/2020Hans Broström
16STENLYANS FREJA SE32932/2020Iris Sandström
17S-H JUTSA’S PIXI SE35266/2021Pär Ömalm
18SIRI SE46808/2020Åsa Pesonen
19GRENISKOGENS TAIGA SE12104/2020Robin Landin
20STENLYANS TOR SE32929/2020Jan Stuge
21SORTIVAARA’S RX JAGA SE18418/2020Susanne , Per Andersson
22STENLYANS ODEN SE32930/2020Tomas Blom
23HUNTERSHEART NASTEHO SE10990/2022Lars Öhman
24NÄVERLIDENS GRY SE22100/2021Andre Tossman
25VINDVITTRANS CAPTAINAMERICA SE10245/2020Markus Mäkitaavola
26JUHLINBÄCKENS QLARA SE24740/2020Patrik Segersten Boman
27HORNSKALLETS NITRO SE19359/2021Jonny Hjerpe
28NÄVERLIDENS FRANZ SE41151/2020Sune Sannelind
29SVARTTJÄRNBERGETS JADE SE41048/2020David Åkerlund
30JÄMTMYRENS GRÅ BILL SE28436/2020Michael Gustafsson
31STORKROKENS HILDA AS19113/2020Thomas Johansson
32AKO SE43216/2020Tord Pettersson
33WIRA SE19767/2021Lars Ahlbäck
34VINNFARS LEXI SE62610/2020Tim Jonsson
35KROKAMYRANS ZIKO DN SE28251/2020Sven-ove Rensfeldt
36ULLISJAURLANDETS TROJA SE21712/2020Per Westerberg
37WEGA SE19768/2021Mikael Eliasson
38MELKERS DEVIL SE12947/2021Mikael Hjelm
39S-H JUTSA’S TILI SE38343/2020Anna Maria Helena Länta
40HÄLJUMBERGETS BIANCA SE51063/2020Tomas Larsson
41GARDJAKTS DORIS SE16932/2021Jan Enbuske
42WILLE SE19765/2021Mattias Tuorda
43SORTIVAARA’S MODIG SE19373/2021Bertil Segerlund
44KYRKBACKENS EERO SE28136/2021Mattias Enström
45SORTIVAARA’S FRANZ JÄGER SE19370/2021Jonny Ohlsson
46NÄVERLIDENS GENZO SE22098/2021Andreas Johansson
47JOHANNABACKENS MILOU SE25685/2021Roland Sandlund
48S-H JUTSA’S MILA SE32246/2020Ove Johansson

Ledhundskurs genomfördes 30 – 31 juli

Kursen genomförd 30-31/7. Deltagare från Offerdal, Pajala, Arvidsjaur och Boden.

Fina hundar, bra väder och god älgtillgång gjorde att den blev givande för alla. Mat, övernattning och trevlig samvaro.

Tack till instruktörerna Jonny och Bosse.
/Anneth Granberg

Scroll to Top