SM representant

Vid kontroll av SÄK så har det visat sig att vinnaren av klubbmästerskapet, Pavarotti,  inte uppfyller kriterierna i SM reglerna. Pavarotti saknar rätt utställningsmerit och kan därför inte deltaga vid årets SM. SM representant från Norrbotten blir istället 2:an Ares med ägare Jaana Väisänen.

 

Resultat KM 2018

Klubbmästerskap 2018
24-25 augusti i Suaningi

RM JAKT
ER ConsultNordcharkNorra SkogsägarnaPolarbröd
Nyhlen HugosonsSveaskogOrpus Ur & Guld
  • ICA Nära We-Hås Korpis
  • Arctic Road AB
  • Infraresources nordic AB
  • Help i Gällivare AB
  • T.Fagerlönn Entreprenad AB
  • John Deere
  • SCA
  • Komatsu
  • Rantatalos Åkeri AB
  • Komik musik & kubik AB
  • Övertorneå Järnhandel
  • Rovas Potatis
  • Geracom AB i Gällivare

 

Prispall

prispall km 2018 nak

1:a Malin Andersson, (Pavarotti), mitten

2:a Jaana Väisänen, (Ares), till höger

3:a Iris Sandström, (Alljaktens Beretta), till vänster

 

Norrbottens ÄlghundklubbResultatlista

Plats

Hund

Ägare

Poäng

Pris

1 PAVAROTTI Malin Andersson 92 1:a
2 ARES Jaana Väisänen 89,5 1:a
3 ALLJAKTENS BERETTA Iris Sandström 86,5 1:a
4 JUHLINBÄCKENS IEFF Rolf Gunnar Westerberg 84 1:a
5 TEILOJAN TIKO Ingvar Fors 81,5 1:a
6 SÖROMBÄCKENS GUSS Jörgen Invall 77 1:a
RECES JAANA Anders Mattsson 75 1:a
8 KLIPPETS GREVEN Jonas Olofsson 72 1:a
9 NÄSBYHEDENS BESSIE Sven-erik Mörk 72 1:a
10 ORAKURU TOSSE Margit Tepsa 66,5 2:a
11  STRÖMSJÖLIDENS ZORRO Peter Henriksson 65,5 2:a
12  RAGGE Mikael Rosenblad 64 2:a
13  ANGLO SKOGS CASTOR Anders Gard 63 2:a
14  ATLAS Mattias Juntti 62,5 2:a
15  BIRK AV KROKSLETT Håkan Nilsson 57,5 3:a
  KROKAMYRANS JE-BUCK Lennart Fredriksson 44,5 0:a
  TUIKE SALON FERRY Jan Öhman 35,5 0:a
  ROJ Olof Johansson 29 0:a
  JÄMTMYRENS HEXA Helena Henriksson 27 0:a
  JÄMTMYRENS GUNDE Karlerik Wähäjärvi 19 0:a
  BLEIKENLIA'S BOSS Tommy Broström 16 0:a
  KYRKBACKENS ZEB II Jonny Hjärpe 14,5 0:a
  KVARNVALLENS DIVA Hans & Siv Broström 13 0:a
  VARJAGIN RONJA Mattias Bergenstrhåle 12 0:a
  ALVIKSTRÄSK INDRA Filip Larsson 11,5 0:a
  GUSJÖNS BACKO Emil Eriksson 11,5 0:a
  PÄÄSKYSEN JYMY Niklas Sandström 11,5 0:a
  KORPIPURON ARRO Anders Sannelind 7,5 0:a
  BLISKOGENS BIRK Rolf Liikamaa 4 0:a
  KOIMYRA'S MIRA Joakim Pettersson 1,5 0:a
  GUSJÖNS DALTON Kurt Eriksson 61,5 Brutet
  NÄSBYHEDENS BONZO Hans Rönnbäck 59,5 Brutet
  NÄVERLIDENS BOZZ Kalle Haglund 31,5 Brutet
  EGENHETENS BARRO Johan Rapp 28 Brutet
  CHILI Peter Liljergren 25 Brutet
  ÄLGFORSENS HILMA Ulla Fors 21 Brutet
  ALVIKSTRÄSK IZZY Joakim Gard 21 Brutet
  JÄMTGÅRDENS CHIWA Jonas Kero 18,5 Brutet
  TROLLTJÄRNBÄCKEN BORK Peter Fredriksson 16,5 Brutet
  ÄLGLEGANS BALOO Thomas Gard 14,5 KEB

 

svangarden

Svangården i Suaningi

 

Morgonsamling

Morgonsamling 03:00, frukost och upprop

 

prisutdelning

Ordförande Arne Olsson interjuvar topp trion innan prisutdelning

 

pristagare

Prispallen

 

Pavarotti

1:a plats Malin Andersson och Pavarotti


Ares

2:a plats Jaana Väisänen och Ares


Alljaktens Beretta

3:e plats Iris Sandström och Alljaktens Beretta

Överkalix 5 augusti 2018

BIS

BIS 20180805

JÄMTKULLENS AJAX SE32723/2015Patrik Uusitalo Kiruna

 

BIS 1 - 3

bis1 3

BIS 1 JÄMTKULLENS AJAX SE32723/2015Patrik Uusitalo Kiruna

BIS 2 NITBRÄNNANS SISU SE38915/2015Olov Nilsson Kalix/Nyborg

BIS 3 FORSVIKENS BIRK SE25959/2016Rolf Ternert Arvidsjaur

 

BIS1 Valp

bis1 valp 20180805

HVEBERGSKOGENS BOSSE SE24714/2018Lars Pettersson Piteå

 


Utlottning Tracker Pejl!
Vinnare blev katalognummer 51 Anders Barsk.

 

Tack till våra sponsorer!

hundjakt

jaktligt com

 TR annons 1 2017 A5

 

sca

 

ISOLAMIN ByPartGroup 2016 214x61

larsonsjarn h100px

Startlista

Klubbmästerskap 2018
24-25 augusti i Suaningi

RM JAKT
ER ConsultNordcharkNorra SkogsägarnaPolarbröd
Nyhlen HugosonsSveaskogOrpus Ur & Guld
  • ICA Nära We-Hås Korpis
  • Arctic Road AB
  • Infraresources nordic AB
  • Help i Gällivare AB
  • T.Fagerlönn Entreprenad AB
  • John Deere
  • SCA
  • Komatsu
  • Rantatalos Åkeri AB
  • Komik musik & kubik AB
  • Övertorneå Järnhandel
  • Rovas Potatis
  • Geracom AB i Gällivare

Norrbottens ÄlghundklubbStartande på fredag

 

Hund

Ägare

  ROJ Olof Johansson
  KORPIPURON ARRO Anders Sannelind
  RAGGE Mikael Rosenblad
  ÄLGLEGANS BALOO Thomas Gard
  TUIKE SALON FERRY Jan Öhman
  ALVIKSTRÄSK IZZY Joakim Gard
  VIT MOSSENS HERA Pia Fors
  BIRK AV KROKSLETT Håkan Nilsson
  NÄVERLIDENS BUCK Gunnar och Anneli Lindbäck
  ÄNGESGÅRDENS ECHO Nesad Avdagic
  JÄMTMYRENS HEXA Helena Henriksson
  ACKE Mattias Lindbäck
  KYRKBACKENS ZEB II Jonny Hjärpe
  ÄLGFORSENS HILMA Ulla Fors
  GUSJÖNS BACKO Emil Eriksson
  GUSJÖNS DALTON Kurt Eriksson
HUNDÅNS KIKKI Björn Winsa
  CHILI Peter Liljergren
  KVARNVALLENS DIVA Hans & Siv Broström
  NÄSBYHEDENS BONZO Hans Rönnbäck
R1 KOIMYRA'S MIRA Joakim Pettersson
R2 ALLJAKTENS BERETTA Iris Sandström
R7 SÖROMBÄCKENS GUSS Jörgen Invall
R8 KLIPPETS GREVEN Jonas Olofsson

Norrbottens ÄlghundklubbStartande på lördag

 

Hund

Ägare

  ATLAS Mattias Juntti
  JÄMTGÅRDENS CHIWA Jonas Kero
  ALVIKSTRÄSK INDRA Filip Larsson
  NÄVERLIDENS BOZZ Kalle Haglund
  KROKAMYRANS JE-BUCK Lennart Fredriksson
  BLISKOGENS BIRK Rolf Liikamaa
  PAVAROTTI Malin Andersson
  ALBA Ragnar Ruotimaa
  ANGLO SKOGS CASTOR Anders Gard
  TROLLTJÄRNBÄCKEN BORK Peter Fredriksson
  NÄVERLIDENS BILLY Mats Waara
  VARJAGIN RONJA Mattias Bergenstrhåle
  DJÄRVA Daniel Eriksson
  BLEIKENLIA'S BOSS Tommy Broström
  ARES Jaana Väisänen
  STRÖMSJÖLIDENS ZORRO Peter Henriksson
  ORAKURU TOSSE Margit Tepsa
  PÄÄSKYSEN JYMY Niklas Sandström
  RECES JAANA Anders Mattsson
  JÄMTMYRENS GUNDE Karlerik Wähäjärvi
R3 EGENHETENS BARRO Johan Rapp
R6 JUHLINBÄCKENS IEFF Rolf Gunnar Westerberg
R11 TEILOJAN TIKO Ingvar Fors

Norrbottens ÄlghundklubbReserver

Plats

Hund

Ägare

Fre KOIMYRA'S MIRA Joakim Pettersson
Fre ALLJAKTENS BERETTA Iris Sandström
Lör EGENHETENS BARRO Johan Rapp
4 MOTTIBÄCKENS IMMA Andre Tossman
5 PIRKKONOJAS INA Tore Revholm
Lör JUHLINBÄCKENS IEFF Rolf Gunnar Westerberg
Fre SÖROMBÄCKENS GUSS Jörgen Invall
Fre KLIPPETS GREVEN Jonas Olofsson
9 ÄLGNABBENS CABO Per-olof Planting
10 ÄLGSTUGAN'S FELIX III Karl Ekström
Lör TEILOJAN TIKO Ingvar Fors
12 NÄSBYHEDENS BESSIE Sven-erik Mörk
13 DÖVELBERGETS PHOENIX Bertil Segerlund
14 HÖMYRBERGETS OUZO Ann-sofie Dagbro
15 HELMER Lars Nylund
16 TROLLTJÄRNBÄCKEN BROLLE Fredrik Hjelm
17 KONTIOLAN DORA Robert Nyström
18 LEO Stefan Henriksson
19 DRÖMTORPET'S N'JACOB ÅT'N CASTOR Robert Strömbäck
20 SÖROMBÄCKENS MUSSE Mikael Josefsson
21 NITBRÄNNANS MILLE Dan Koskenniemi
22 SKÖRBÄCKENS BIRK Pär Ömalm
23 VERA Simon Lundman
24 JUHLINBÄCKENS LEXUS Peter Häggström
25 STÅNDSKALLETS ASTOR Greger Bäckström
26 KVARNBERGETS AJAX Olof Gustafsson
27 HÖGVILTETS MOLLY Jens Bergman
28 DAMMVIKENS RALLI-HIRVI Mattias Olsson
29 MYRSKOGENS HILDA Stig-åke Häggkvist

 

Lottning klubbmästerskap

Startordning 2018-08-05

Startordning för utställningen Överkalix 2

Norrbottens Älghundklubb

Ring 1

KatalognrRasKönKlass
1 Jämthund Hane Valpklass (4-6 mån inofficiell)
2 Jämthund Hane Valpklass (6-9 mån inofficiell)
3 - 4 Jämthund Tik Valpklass (4-6 mån inofficiell)
5 Jämthund Tik Valpklass (6-9 mån inofficiell)
6 Gråhund Hane Valpklass (4-6 mån inofficiell)
7 Gråhund Hane Valpklass (6-9 mån inofficiell)
8 - 9 Gråhund Tik Valpklass (4-6 mån inofficiell)
10 Gråhund Tik Valpklass (6-9 mån inofficiell)
11 Östsibirisk Lajka Hane Valpklass (6-9 mån inofficiell)
12 - 13 Östsibirisk Lajka Tik Valpklass (6-9 mån inofficiell)
14 Hälleforshund Hane Valpklass (4-6 mån inofficiell)
15 Svensk Vit Älghund Hane Valpklass (4-6 mån inofficiell)
16 Norsk Älghund, Svart Hane Jaktklass
17 Karelsk Björnhund Hane Juniorklass
18 Karelsk Björnhund Tik Juniorklass
19 Karelsk Björnhund Tik Unghundsklass
20 Västsibirisk Lajka Hane Juniorklass
21 Västsibirisk Lajka Hane Unghundsklass
22 - 23 Västsibirisk Lajka Hane Öppen klass
24 Västsibirisk Lajka Tik Juniorklass
25 Västsibirisk Lajka Tik Avelsklass
  Västsibirisk Lajka   Uppfödarklass
26 Östsibirisk Lajka Hane Juniorklass
27 - 28 Östsibirisk Lajka Hane Unghundsklass
29 - 30 Östsibirisk Lajka Hane Jaktklass
31 Östsibirisk Lajka Hane Öppen klass
32 Östsibirisk Lajka Tik Unghundsklass
33 Östsibirisk Lajka Tik Öppen klass
34 Hälleforshund Tik Unghundsklass
35 Hälleforshund Tik Jaktklass
36 Gråhund Hane Juniorklass
37 - 40 Gråhund Hane Unghundsklass
41 - 43 Gråhund Hane Jaktklass
44 - 45 Gråhund Hane Öppen klass
46 Gråhund Hane Championklass
47 Gråhund Tik Juniorklass
48 - 53 Gråhund Tik Unghundsklass
54 Gråhund Tik Jaktklass
55 - 56 Gråhund Tik Öppen klass
  Gråhund   Uppfödarklass

 

Norrbottens Älghundklubb

Ring 2

KatalognrRasKönKlass
57 - 70 Jämthund Hane Juniorklass
71 - 75 Jämthund Hane Unghundsklass
76 - 85 Jämthund Hane Jaktklass
86 - 90 Jämthund Hane Öppen klass
91 - 102 Jämthund Tik Juniorklass
103 - 108 Jämthund Tik Unghundsklass
109 - 113 Jämthund Tik Jaktklass
114 - 119 Jämthund Tik Öppen klass
120 - 121 Jämthund Hane Avelsklass
122 Jämthund Tik Avelsklass
  Jämthund   Uppfödarklass

Anmälda till klubbmästerskap 2018

Norrbottens ÄlghundklubbAnmälda hundar

 

Hund

Ägare

Medlem

1 ROJ Olof Johansson
2 ALLJAKTENS BERETTA Iris Sandström
3 NITBRÄNNANS MILLE Dan Koskenniemi
4 ÄLGFORSENS HILMA Ulla Fors
5 TEILOJAN TIKO Ingvar Fors
6 SKÖRBÄCKENS BIRK Pär Ömalm
7 SÖROMBÄCKENS MUSSE Mikael Josefsson
8 JÄMTGÅRDENS CHIWA Jonas Kero
9 KORPIPURON ARRO Anders Sannelind
10 VERA Simon Lundman
11 HÖMYRBERGETS OUZO Ann-sofie Dagbro
12 RAGGE Mikael Rosenblad
13 ALVIKSTRÄSK INDRA Filip Larsson
14 ÄLGLEGANS BALOO Thomas Gard
15 TUIKE SALON FERRY Jan Öhman
16 NÄVERLIDENS BOZZ Kalle Haglund
17 KROKAMYRANS JE-BUCK Lennart Fredriksson
18 ALVIKSTRÄSK IZZY Joakim Gard
19 BLISKOGENS BIRK Rolf Liikamaa
20 JUHLINBÄCKENS IEFF Rolf Gunnar Westerberg
21 PAVAROTTI Malin Andersson
22 PALOKALLION HERO Anders Ylivainio
23 MYRSKOGENS HILDA Stig-åke Häggkvist
24 TROLLTJÄRNBÄCKEN BROLLE Fredrik Hjelm
25 ALBA Ragnar Ruotimaa
26 ÄLGSTUGAN'S FELIX III Karl Ekström
27 ANGLO SKOGS CASTOR Anders Gard
28 VIT MOSSENS HERA Pia Fors
29 MOTTIBÄCKENS IMMA Andre Tossman
30 BIRK AV KROKSLETT Håkan Nilsson
31 NÄVERLIDENS BUCK Gunnar och Anneli Lindbäck
32 EGENHETENS BARRO Johan Rapp
33 KONTIOLAN DORA Robert Nyström
34 ÄNGESGÅRDENS ECHO Nesad Avdagic
35 TROLLTJÄRNBÄCKEN BORK Peter Fredriksson
36 LEO Stefan Henriksson
37 KOIMYRA'S MIRA Joakim Pettersson
38 NÄVERLIDENS BILLY Mats Waara
39 JÄMTMYRENS HEXA Helena Henriksson
40 VARJAGIN RONJA Mattias Bergenstrhåle
41 ACKE Mattias Lindbäck
42 KYRKBACKENS ZEB II Jonny Hjärpe
43 NÄSBYHEDENS BESSIE Sven-erik Mörk
44 DJÄRVA Daniel Eriksson
45 BLEIKENLIA'S BOSS Tommy Broström
46 HELMER Lars Nylund
47 ARES Jaana Väisänen
48 ATLAS Mattias Juntti
49 PIRKKONOJAS INA Tore Revholm
50 KVARNBERGETS AJAX Olof Gustafsson
51 GUSJÖNS BACKO Emil Eriksson
52 GUSJÖNS DALTON Kurt Eriksson
53 HUNDÅNS KIKKI Björn Winsa
54 CHILI Peter Liljergren
55 DÖVELBERGETS PHOENIX Bertil Segerlund
56 KVARNVALLENS DIVA Hans & Siv Broström
57 STRÖMSJÖLIDENS ZORRO Peter Henriksson
58 KLIPPETS GREVEN Jonas Olofsson
59 ORAKURU TOSSE Margit Tepsa
60 ÄLGNABBENS CABO Per-olof Planting
61 STÅNDSKALLETS ASTOR Greger Bäckström
62 SÖROMBÄCKENS GUSS Jörgen Invall
63 PÄÄSKYSEN JYMY Niklas Sandström
64 DAMMVIKENS RALLI-HIRVI Mattias Olsson
65 RECES JAANA Anders Mattsson
66 JUHLINBÄCKENS LEXUS Peter Häggström
67 NÄSBYHEDENS BONZO Hans Rönnbäck
68 DRÖMTORPET'S N'JACOB ÅT'N CASTOR Robert Strömbäck
69 HÖGVILTETS MOLLY Jens Bergman
70 JÄMTMYRENS GUNDE Karlerik Wähäjärvi

 

 OBS! Medlemslistor uppdateras sporadiskt under sommaren. 

 

GDPR

Du som är medlem kommer att få brev där vi ber er att godkänna GDPR och samtidigt hjälper oss att utveckla kommunikationsmöjligheterna med er. Läs budskapet i brevet och följ instruktionerna.
Vi tackar i förväg för att DU som medlem hjälper till att utveckla oss!

 

Vänta på utskicket som kommer hem till er.

Där får ni medlemsnummer och kod för att kunna logga in.

 

Länk till sidan som ni kan gå in på:

www.provdata.se/gdpr

Inbjudan till klubbmästerskap 2018

Norrbottens Älghundklubb

Inbjudan till klubbmästerskap 2018

Datum 24-25 augusti
   
Plats Tävlingscentrum blir Svangården i Suaningi. Vägbeskrivning kommer vid starterbjudande.
   
Anmälan Anmälan via provdata senast 2018-07-31!

 

 

Välj provområde "Klubbmästerskap" och ett löshundsprov.

 

anmalan

Tryck på knappen "Förhandsgranska".

Om uppgifterna stämmer tryck på knappen "Skicka provanmälan".

OBS! Ingen betalning vid anmälan.


Anmälda hundar uppdateras löpande på hemsidan som bekräftelse på att anmälan har kommit fram. Du får även ett bekräftelsemail vid anmälan via provdata. Anmälan går även att skicka via brev eller mail till Karl-Erik Harnesk Soukolojärvi 79, 95792 Övertorneå.
Mail Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

   
Förfrågningar Filip Rantatalo 070-5932908, Karl-Erik Harnesk 070-6889680
   
Antal startande Max 40 hundar fördelade på 2 dagar. En hund per registrerad ägare med fullt betald medlemsavgift, vid sista anmälningsdag. Om antalet anmälda hundar överstiger 40 st. kommer offentlig lottning att ske vid Överkalixutställningen 2017-08-05 kl 12:00.
   
Anmälningskriterier Ägaren skall vara fullt betalande medlem i NÄK. Delat ägarskap medger endast en start, båda skall vara fullt betalande medlemmar. Rätt att delta har hund med lägst två 1:a pris på Jaktprov i Sverige eller ha titeln SE J(LÖ)CH. 
   
Resultatkriterier Resultatlistan fastställs enligt följande kriterier och ordning:
1.  Prisvalör
2.  Egenskapspoäng
3.  Högsta poäng på moment 3
4.  Yngsta hund
5.  Lottning
   
Uttagning till SM Hund högst placerad i resultatlistan och som vid prisutdelningen även uppfyller uttagningskriterier i SM reglerna representerar Norrbotten vid kommande SM tävling. Reserver i fallande ordning.
   
Uttagning till klubbkamp De två högst placerade hanarna av olika raser samt två högst placerade tikarna av olika raser representerar Norrbotten vid kommande klubbkamp mot Österbottens älghundklubb.
   
Anmälningsavgift 600 kr inklusive mat, (inbetalas sedan hunden fått starterbjudande).
   
Startavgift 500 kr till domare + ev. bilersättning.
   
Prisutdelning Lördag kväll ca 18:00.
   
Boende Suaningi, Svangården. Drygt 50 bäddar finns för 200 kr bädden/natt bokas hos Filip Rantatalo 070-5932908. Det finns även möjlighet att ställa husvagn.
   
Övrigt Domare ifrån övriga provområden som är intresserade av att döma. Kontakta Filip Rantatalo 070-5932908, Karl-Erik Harnesk 070-6889680.
Huvudsponsor RM Jakt

Jaktmässa i Korpilombolo

jaktmassa

Bilder från utställning i Luleå

Norrbottens Älghundklubb tackar för en fantastisk fin utställningsdag.

Tack till domarteamet Benny och Kerstin, funktionärer, ringsekreterare, sponsorer och utställare!

Best in show

bis1

BIS1 jämthund, HASU SE53576/2016

 

bis2

BIS2 gråhund, CALIBER SE21361/2017

 

bis3

BIS3 norsk älghund svart, ÖVERSTJUKTANS SAARI SE19781/2017

 

bis4

BIS4 östsibirisk lajka, BJÖRNGAPETS FREJA SE16695/2011

 

Bästa valp

bisvalp1

BIS1 valp gråhund, HVEBERGSKOGENS BONZO SE23993/2018

 

bis2valp

BIS2 valp karelsk björnhund, KOIJARIN TRUBBEL SE29233/2018

 

bis3valp

BIS3 valp jämthund, VAJSJÖLANDETS BUCK SE53267/2017

 

Bästa junior

bisjunior

Bästa junior 1 jämthund, ÄLGSTUGAN'S SCOTT VI SE49169/2017

 

bis2junior

Bästa junior 2 gråhund, CALIBER SE21361/2017

 

bis3junior

Bästa junior 3 karelsk björnhund, RIMPISUON BÅRKASE56980/2017

 

 

bis4junior

Bästa junior 4 hälleforshund, KATTKATABERGETS GRAMSE AS26609/2017

 

 

bis5junior

Bästa junior 5 östsibirisk lajka, MURRE SE25721/2017

 

BIS veteran

bis veteran

BIS veteran östsibirisk lajka, ELDBENUDDENS ÄTNA S35342/2008

 

BIS Avel

bis avel

BIS avel jämthund, NORD UCH NORD JV-11 SE J(LÖ)CH EE CH C.I.B. JÄMTKULLENS JANDA SE21464/2011

 

BIS Uppfödare

bis uppfodare

BIS uppfödare jämthund, Jämtkullens kennel

 

Utlottning av pejl

dragningtracker

 

vinnaretracker

Vinnare av Tracker Pejl blev katalognummer 41 hund ÄLGFORSENS HM-JASMIN SE34966/2017

 

 

Fler bilder kommer ....

Startordning Luleåutställningen

Luleåutställningen 2018-06-03

Norrbottens Älghundklubb

Startordning ring 1

Kat.nr Ras Kön Klass
1 - 10 Jämthund Hane Juniorklass
11 - 13 Jämthund Hane Unghundsklass
14 - 22 Jämthund Hane Jaktklass
23 - 27 Jämthund Hane Öppen klass
28 - 42 Jämthund Tik Juniorklass
43 - 48 Jämthund Tik Unghundsklass
49 - 53 Jämthund Tik Jaktklass
54 - 63 Jämthund Tik Öppen klass
64 Jämthund Tik Championklass
65 Jämthund Hane Avelsklass
64 Jämthund Tik Avelsklass
  Jämthund   Uppfödarklass

 

Norrbottens Älghundklubb

Startordning ring 2

Kat.nr Ras Kön Klass
66 - 67 Jämthund Hane Valpklass (6-9 mån inofficiell)
68 Karelsk Björnhund Hane Valpklass (4-6 mån inofficiell)
69 - 70 Gråhund Hane Valpklass (4-6 mån inofficiell)
71 Gråhund Tik Valpklass (4-6 mån inofficiell)
72 Karelsk Björnhund Hane Juniorklass
73 - 74 Karelsk Björnhund Hane Öppen klass
75 - 76 Karelsk Björnhund Tik Juniorklass
77 - 79 Gråhund Hane Juniorklass
80 - 82 Gråhund Hane Unghundsklass
83 - 84 Gråhund Hane Jaktklass
85 Gråhund Hane Öppen klass
86 - 93 Gråhund Tik Juniorklass
94 Gråhund Tik Unghundsklass
95 - 98 Gråhund Tik Öppen klass
99 Gråhund Tik Championklass
100 Gråhund Hane Avelsklass
101 Norsk Älghund, Svart Tik Unghundsklass
102 Norsk Älghund, Svart Tik Championklass
103 - 104 Östsibirisk Lajka Hane Juniorklass
105 - 106 Östsibirisk Lajka Hane Unghundsklass
107 - 108 Östsibirisk Lajka Hane Jaktklass
109 Östsibirisk Lajka Hane Öppen klass
110 - 112 Östsibirisk Lajka Tik Juniorklass
113 Östsibirisk Lajka Tik Jaktklass
114 - 115 Östsibirisk Lajka Tik Öppen klass
116 Östsibirisk Lajka Tik Veteranklass
117 Hälleforshund Hane Juniorklass
118 Hälleforshund Tik Jaktklass

Medlemsansökan

Vill du ansöka om medlemskap i Norrbottens Älghundklubb?

Du gör detta genom att sätta in 300 kr för huvudmedlem och 50 kr för familjemedlem på SÄKs bankgiro 218-6179.

Uppge namn och adress, så kommer medlemskort på posten så fort pengarna är registrerade hos SÄK. Medlemskapet gäller Svenska Älghundklubben och även Norrbottens Älghundklubb.

Det är viktigt att du skriver in vilken klubb du vill tillhöra, ange NÄK klubbnr 95.

För detta får du 4 nr av tidningen Älghunden. Du får rätt att ställa ut din hund på SÄK:s utställningar samt starta på jaktprov. Vidare får du göra din röst hörd på NÄK:s och även SÄK:s årsmöten.

Norrbottens Älghundklubb
Adress: Södra Bredåker 501 961 95 BODEN
NÄKs bankgiro 5418-7877

Senaste bilderna från galleriet